Vana kala trikid kaugkoolituse vetes

Ujuma saab õppida ainult siis, kui jalad põhja ei ulatu, ütles kunagi mõtleja, teoloog ja sumeroloog Evald Saag. Sama kehtib otse-eetris kaugkoolitamise kohta. Võid ju teoreetiliselt teada, kuidas üht või teist kontaktkoolituse nõksu või nippi võiks e-maailmas kasutada, aga pole midagi teha: tõe kriteerium on praktika.

“Igaühel on plaan seni, kuni ta saab vastu hambaid,” lausus poksija Mike Tyson. Sama lugu on kaugkoolitamisega. Sul võib ju olla hea mitu aastat koolitajakogemust ning mõni tuhat (või ka rohkem) tundi koolitajatöö kogemust, ent esimest korda vahetult kaug- või põimkoolitust tehes tuleb üllatusi riburada pidi. Nokkisin allolevasse artiklisse kokku enda olulisemad kaug- ja põimkoolituste õppetunnid.

Kui see ei tööta, on see tehnika

Parafraseeriksin just sel moel tuntud Murphy seadust. Kuigi mul oli enne esimest vahetut kaugkoolitust tarkust võtta osa SpeakSmarti Zoomi kasutamise koolitusel ning see hoidis ära kümmekond apsakat esimesel kaugkoolitusel ja aitas mõista, kuidas käib kaugkoolitusel aktiivne osalemine, on just tehnika see, mis töötab väheke teisiti, kui oli kavandatud. 

Nipp nr 1: Enne koolitust tasub üle kontrollida, kas mikrofon ja kõlar või kuularid toimivad. Ega seegi tähenda, et teised ka sind kuulevad ja sina neid, sest nendepoolses otsas võib tehnika tõrkuda. Või siis enda arvates kõik toimib, aga tegelikult siiski ei toimi.

Sama kehtib arvutiekraani jagamise kohta: ava enne koolitust kõik vajaminevad dokumendid ja kontrolli üle, kas neid on võimalik jagada ja kas ka teised näevad neid nii nagu sina.

Nipp nr 2: Logi koolitusele sisse peale arvuti ka oma päädi või nutitelefoniga või mõne teise arvutiga ning vaata, kuidas asi tegelikult välja näeb ja kostab. Pildi edastamist ja ekraani jagamist saad kontrollida samas ruumis viibides, kui nutiseadmel lülitad heli välja. Kui heli jääb nutiseadmes sisse lülitatuks ning viibid samas ruumis, läheb heli vilisema või kajab nagu hiigelkemmergus. Eriti hea on kontrollida koolitustehnika toimimist kõrvaltoast: siis kuuled ka adekvaatset helipilti.

Nipp nr 3: Kasuta võimalusel koolitusel kõrvaklappe või paiguta kõlar mikrofonist kaugemale, sest muidu kuulevad osalejad enda juttu kajaga.

Nipp nr 4: Paiguta veebikaamera oma silmade kõrgusele, sest kui su läppar on laual ja räägid veebikaamerasse, siis osalejate jaoks räägid sõna otseses mõttes ülevalt alla. Loomulikult vaata kõneldes kaamerasse.

Nipp nr 5: Nii nagu kontaktkoolitusel tasub hoida enda jutt sisukas ja konkreetne ning kaasata kuulajaid, tuleb seda teha ka kaugkoolitustel. Kaasamiseks on mitu võimalust: paluda inimestel lühivastuseid või -kommentaare jutlasse ehk chat’i postitada, anda neil enne häälega kommenteerimist virtuaalse käeviipega märku või vahepeal arutada või lahendada ülesandeid väiksemates rühmades breakout rooms’i funktsiooni abil.

Siin sain mitmel puhul vitsad kätte, sest inimesed ei teadnud, mida nad peaksid arutama ja kaua neil selleks aega on. Töörühma lõpp saabus nende jaoks ootamatult nagu Issanda päev ning enne, kui nad märkasid, olid nad ühises virtuaalruumis tagasi. Või siis ilmusin ma väikesesse e-töötuppa läbi seina nagu kummitus Harry Potteris ja kadusin sama hääletult, jättes hämmastusest maigutavad inimesed tuppa maha. Mis sest, et tahtsin ainult kontrollida, kas neil tehnika toimib ja arutelu sujub. Pärast minu külaskäiku ilmselt enam ei sujunud.

Kui palud inimestel tööd teha väikestes rühmades, pane enne iga töörühma virtuaalruumi pealkirjaks nende teema või ning ütle osalejatele, mis kell jätkate ühises virtuaalruumis. Minut-paar enne töötoa lõppu saada inimestele vastav teade. Samuti hoiata inimesi ette, kui kavatsed vahel töötubadest läbi vaadata.

Nipp nr 6: Kasuta mõnda võimalikult lihtsat ühistahvlit, kuhu saab töötubade teemad kirja panna ning enne inimeste saatmist töötubadesse jaga nendega ühistahvli aadressi. Enne veendu, et osalejatel on lubatud ühistahvlit muuta ja täiendada. Siiani minu lemmik on padlet.com, sest seda on väga lihtne kasutada ja see näeb ilus välja ka.

Nipp nr 7:Ma sirgeldan tavaliselt koolitustel üsna palju tahvlipaberile. Powerpointi slaide kasutan minimaalselt, sest sageli pole neis esitlustes ei powerit ega pointi ehk ei väge ega iva. Esimesel virtuaalkoolitusel püüdsin sirgeldada selja taga olevale tahvlipaberile. See läks untsu, sest teised ei näinud, mida sirgeldasin. Järgmisel katsel sirgeldasin enda ees olevale lehele, et seda seejärel kaamerasse näidata. Olin ninapidi paberis nagu nohik ja ega sealt veebikaamerast tervikpilti kätte ei saanud. Kui siiski otsustad edaspidi pärispaberit kasutada, palun piirdu musta, sinise ja punase värviga, sest rohelist ja kollaseid pole veebikaamera kaudu sageli üldse näha.

Tõmbasin oma päädi Goodnotes’i äpi ning õppisin selle kasutamise ära. Edaspidi jagan sirgeldusi selle vahendusel, ühendades päädi arvutiga või äärmisel juhul logides koolitusele sisse ka päädist.

Nipp nr 8: Kasuta sirgeldamiseks päädi ning loo enne esimest koolitust töölehtede alused, et koolitusel saaksid kiiremini oma jutu iva illustreerida. Mul on iga koolituse jaoks 5–8 malli, mille peale sirgeldan.

Pane end osaleja kingadesse

Nipp nr 9: Kontaktkoolitustel kasutame sageli ühist sirgeldamist. Sellest pole kaugkoolitustel asja saanud, sest ühiselt kasutatavad valgetahvlid on küll olemas, aga inimesed ei suuda neid kasutada muuks, kui virtuaalsel kleepsupabereil oma ideede esitamiseks ja korrastamiseks. 

Zoomi valgetahvel on tehniliselt mannetu. Parim valgetahvel on Microsoft Whiteboard, kuid see eeldab, et kõik osalejad on samas domeenis. Google Jamboard ajab ka asja ära, kuid on natuke väike. Padlet.com on hea, aga sinna saab ainult “kleepsupabereid” kleepida, joonistada ei saa. Mural ja Miro on tavakasutajale liiga keerulised.

Nipp nr 10: Enne, kui otsustad kaugkoolitusel mingeid täiendavaid tehnilisi vahendeid kasutada, veendu, et need on Sinu kõige tehnoloogiavõõramale sõbrale jõukohased. Siis suudavad ka koolitusel osalejad neid kasutada. Vajadusel tee enne vahendi esimest kasutuskorda mõneminutiline koolitus või tekita spikker ja jaga seda osalejatega.

Nipp nr 11 Sageli kasutan ka filmijuppe koolitustel oma jutu ilmestamiseks ja näidete toomiseks. Esimene videojupi jagamine oli masendav, sest video hakkis ning heli meenutas nüüdismuusika halvimaid näiteid. 

Zoomis vaata, et enne filmilõigu jagamist oleks “linnukesed” heli jagamise ja video edastamise optimeerimise kastikestes jagamise aknas. Teamsis saad heli jagada ainult Windowsis, Macis pole see siiani võimalik. 

Nipp nr 12 Alati tuleb lähtuda koolituse auditooriumist. See puudutab ka infokanali valikut. Kui koolitusel osalejad on Teamsi kasutajad, kasuta Teamsi. Kui Zoomi kasutajad, kasuta Zoomi. Kui GoToWebinari kasutajad, kasuta seda. Kui Facebook Messengeri või Google Meeti või tont teab mille kasutajad, kasuta Zoomi. Teams jõuab tasapisi Zoomile järgi ning turvalisuse poolest on paremgi. Ent Zoomi võimalusi on koolituse käigus lihtsam kasutada. Näiteks kiirküsitluste tegemine on Zoomis lapsemäng, Teamsis peaaegu raketiteadus.

Nipp nr 13: Ära eelda, et osalejatel on Zoom või Teams arvutisse paigaldatud. Tõenäoliselt osa neist osaleb koolitusel veebi kaudu. Tutvu enne koolitust vastava suhtlustarkvara veebiliidese võimalustega: need on tavaliselt kitsamad eraldi programmi omadest.

Nipp nr 14: Meile meeldib, kui nad näeme kvaliteetset pilti ja kuuleme meeldivat heli. See on põhjus, miks tasub eelistada eraldi veebikaamerat ja mikrofoni arvutisse ehitatuile. Eraldi korraliku veebikaameraga saad edastada HD-pilti ning muuta ka kaamerapildi vaatevälja: kodukontoris sean selle võimalikult ahtaks, et varjata kabinetis kaamera vaateväljast eemale jäävat mõnusat segadust, ning põimkoolitusel võimalikult laiaks, et näidata eemalolijaile nii suurt osa ruumist kui saab. Oma silm on kuningas: siin näed väikest lõiku mu arvuti veebikaamerast, siin kitsa nurgaga pilti Logitech Brio 4K Stream Editioni kaamerast ja siin lainurgavõtet.

Peale pildi võiks olla ka heli korralik. Kui edastad heli korraliku mikrofoni abil, siis on koolituselamus parem. Taas kaks näidet: saad võrrelda Apple’i tavaliste kõrvaklappide mikrofoni ning AT2020 mikrofoni ja Audient ID4 helikaardi abil salvestatud heli.

Nipp nr 15: Korralikust helist ja pildist on vähe kasu, kui su internetiühendus on kehv. 50Mbps püsiühendus on koolitamiseks piisav, väiksemad kiirused võivad (aga ei pruugi) probleeme tekitada. Kui sul on valida kaabliga internetiühenduse ja WiFi vahel, siis eelista kaabliga ühendust: see on oluliselt stabiilsem ja kiirem. 

Nipp nr 16: Mikrofonid kinni, kaamerad lahti. Palu osalejatel koolituse alguses lülitada veebikaamerad sisse ning neid sees hoida kogu koolituse vältel. Ma ei tea, kuidas sul, aga mulle küll ei meeldi rääkida mustendavasse mutiauku, kus ma kedagi ei näe.

Tee ka kokkulepe, et kui inimene ei räägi, siis võiks mikrofon vaigistatud olla. Muidu tuleb audiomüra koolitusele ning kõneleja pilt hüpleb samuti eri inimeste vahel.

Nipp nr 17: Koolituse alguseks kuva avaslaid, millel on kirjas, kuidas osalejad saavad katsetada audio ja video toimimist, koolitusel käitumise tava, kaamerate sisselülitamispalve

Nipp nr 18: Palun ära kasuta virtuaalseid taustu. Esiteks mõjuvad need “odavalt” ja tähelepanu häirivalt ning teiseks, kui end liigutad, siis jäävad su piirjooned mustapiirilised. Pigem korista tuba ära või kata segi riiulid lihtsalt kangaga kinni.

Põimkoolituse kõrgpilotaaž

Esimene põimkoolitus, mille tegin, oli kohutav: kaugosalejad nägid peamiselt mu selga, suur osa helist läks nende jaoks kaduma ning koostöö kohalolijate ja kaugosalejate vahel oli olematu.

Tegelikult peaks olema eesmärk luua ühine koolituskogemus nii mõlemale rühmale, meil tuleb luua segureaalsus ja see pole lihtne.

See on koht, milles olen minagi veel täiusest kaugel, kuid olulised õppetunnid olen kätte saanud. Nendeni on kõige lihtsam jõuda siis, kui paned end kaugosaleja kingadesse.

Nipp nr 19: Kui ruum vähegi lubab, siis kuva kaugosalejate pildid suurele teleekraanile ruumi külgseina, mitte enda selja taha põhiekraanile. Vastasel juhul lõhud ruumis oleva ringis kõnelemise taju.

Nipp nr 20: Kasuta väikest GorillaPodi tüüpi statiivi, millele paigalda veebikaamera, ning vaata, et selle juhe oleks vähemalt paar meetrit pikk. Sa ei taha ju näidata kaugosalejatele oma selga ja tagumikku, vaid ikka nägu? Järelikult pead vahepeal võtma veebikaamera ning tõstma selle enda ja ruumis osalejate vahele. Lisanipp: kui tahad vahepeal arvutis midagi teha, siis õpi ära, kuidas videopilti kiiresti klõpsida arvutikaamera ja välise veebikaamera vahel. 

Nipp nr 21: Kasuta põimkoolitusel nt Jabra juhtmeta konverentsikõlarit (soovitatavalt Jabra 750 või 810, suurema ruumi jaoks vajad neid kaks). Siis kuulevad kaugosalejad kohal olijaid ja vastupidi.

Nagu näed, kaug- ja põimkoolitused püstitavad koolitajale nii mõnegi sisulise ja tehnilise väljakutse, ent need kõik on ületatavad. Peamine on luua osalejatele nii hea koolituselamus ja -kogemus kui vähegi võimalik.

Märkus: Ma ei ole seotud ühegi teenusepakkuja või toote valmistajaga, keda artiklis mainin, samuti mul puuduvad nendega seoses majanduslikud huvid. Soovitan neid töövahendeid, mida ise kasutan ja mille kasulikkuses olen veendunud.

Artikkel on kirjutatud personaliuudised.ee portaalile ja seal varem avaldatud.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

twenty − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.